Vím z vlastní zkušenosti, že může být velmi těžké si v záplavě značek, cen a velikostí vybrat ten správný fotobatoh, který vám bude vyhovovat. Když jsem sám před lety jeden pořizoval, rozhodl jsem se právě pro Vanguard. Těm z vás, kteří po něm koukáte, třeba ulehčím touto uživatelskou recenzí výběr. Musím se přiznat, že jsem fotobatoh nějak dopředu neměl vybraný. Vybíral jsem až v showroomu obchodu s fotografickým příslušenstvím. Vanguard mě zaujal především svou konstrukcí a vnějším materiálem a i přes vyšší pořizovací cenu se mi jevil jako nejlepší.

 

 Jeho vnější plášť je z velké části tvořen hladkým, snadno omyvatelným materiálem, což oceníte zejména pokud chodíte často fotit do přírody a nemusíte se tedy nijak zvlášť bát batoh někam odložit. Konstrukce je také na dobré úrovni. Stěny tvoří poměrně pevnou skořepinu a dobře drží tvar. Na pravém boku jsou malá "dvířka", která umožňují vytáhnout fotoaparát bez nutnosti otevírat celý batoh a díky vnitřnímu uspořádání tak lze činit i s nasazeným dlouhým objektivem, což je jeden z důvodů, proč mám právě tento batoh. Vnitřek je geniálně přizpůsobitelný. Můžete v něm mít 4 pozice na objektivy s tím, že jeden může být vždy nasazený. Nebo lze místo využít tak, že se do něj vleze bez problémů 7 objektivů + tělo. Nad úložným prostorem pro fototechniku se ještě nachází samostatně přístupná kapsa, která se výborně hodí na filtry, clony, baterie, nabíječky a podobně. 

Batoh má i samostatnou přihrádku pro notebook či tablet, kterou však vůbec nevyužívám a přijde mi naprosto zbytečná. Prostor se určitě dal využít i jinak a lépe, pro svůj účel je však zcela nepoužitelný (pokud máte rádi origami, vleze se tam nějaké oblečení). Nachází se totiž u zad a veškerá váha fototechniky (která je nezanedbatelná) spočívá přímo na tabletu/notebooku. Kapsa je sice polstrovaná, ale i tak jsem v ní notebook ani tablet nikdy neměl. Navíc výrobci zcela slepě opomíjejí fakt, že jak notebooky, tak tablety mají ve své konstrukci zakomponované poměrně silné magnety a myslím, že složitá mechanika objektivů i fotoaparátů se s nimi moc nekamarádí.

Kupodivu dlouhý výčet úložných prostorů ještě nekončí. Na levé straně je velmi praktický úchyt pro stativ, který často využívám k přichycení rozličných věcí jako dalekohledů, PET láhví a podobně. Tady už se ale neobejdete bez pomoci nějaké té karabiny. I tak musím ocenit, že batoh je takto variabilní. Úplně poslední kapsa je v přední části a je dobrá tak na papírové kapesníčky. Vzhledem k tomu, že má voděodolný zip tipuji, že výrobce zamýšlel, že tam budete nosit papírovou mapu, což je trochu úsměvné. Nic jiného (ani peněženka) se tam nevleze. Jak říkám, na papírové kapesníčky ideální :) . A málem bych zapomněl na pláštěnku, tou batoh disponuje také.

 

Po konstrukční stránce je tedy myslím velmi povedený. Trošku nepříjemné je, že všechny zipy a kapsy jdou velmi ztuha a k otevření čehokoli jsou potřeba téměř vždy dvě ruce. Když si tomu přimyslíte fotoaparát na krku, výpomoc jedné z dolních končetin pro podepření je nutností. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit - ano je to velmi komické. Potom existuje varianta položit batoh na zem, ke které se však uchyluji zřídkakdy.

Závěrem už jen k ergonomii. Batoh je velmi pohodlný a disponuje dnes velmi populárním systémem větrání zad, což minimalizuje pocení a zvyšuje tak komfort při práci. Popruhy jsou velmi silné a pevné a ramena z nich nebolí ani po delším nošení, dají se navíc spojit klipsnou na hrudi, takže vám batoh nesjíždí z ramen. Nechybí ani zapínací popruh přes pas, který však používám sporadicky. Hodí se spíše když je batoh opravdu naložený. Pokud jej však zrovna nepotřebujete, dá se pohodlně schovat do konstrukce batohu.

Už v době kdy jsem batoh kupoval mě odrazovala cena, která se stále pohybuje okolo 3600 Kč, což nejsou zrovna malé peníze. Za stejnou cenu koupíte Canonní 50mm pevné sklo. Na druhou stranu do něčeho to naskládat musíte a já si ověřil, že připlatit si se občas vyplácí.