Často se na nás obracíte právě s touto otázkou, na kterou však není úplně jednoduché odpovědět. Proto jsme se rozhodli sepsat pro vás něco jako návod jak postupovat a jak se rozhodovat při výběru fotoaparátu. Předem je nutné říct, že se nebudeme věnovat značkám, ale spíše jednotlivým typům. Řešit výrobce je totiž značně kontraproduktivní a navíc se nemusíte bát, že by váš oblíbený výrobce neměl v nabídce alternativu k něčemu o čem tady budeme psát. 

A teď už to na sebe můžeme prásknout - u nás je to Canon. Nebudeme moc řešit proč právě Canon, možná hlavně proto, že na tuto otázku můžeme odpovídat protože "You can" :)  Takže by se dalo říct - dobře zvládnutý marketing? No každopádně to znamená, že výběr budeme prezentovat právě na Canonech, ale není to nijak směrodatné.

1. Proč chci nový fotoaparát a na co? 

To je první důležitá otázka, kterou je potřeba si položit než začnete. Zní možná hloupě, ale vyhnete se tím zbytečnému utrácení a zklamání. Pokud totiž chcete "jen fotit", nemá dnes úplně cenu se do něčeho velkého pouštět. Každý druhý smartphone (i ty levnější) má srovnatelně dobrý obrazový výstup jako ty nejlevnější kompakty na trhu. Takže pokud příležitostně cvakáte a máte v kapse slušný telefon, rovnou můžete přestat číst a začít objevovat jak krásně fotí váš mobil. (Neděláme si legraci, i na našich stránkách je několik fotek z mobilních telefonů) 

2. Ano, opravdu chci fotit a mobil mi nestačí

Pokud ještě čtete, tak to nejspíš znamená že vás fotit opravdu baví a máte chuť utrácet za nové železo. Ještě je dobré zmínit známé "pořekadlo", které praví že kvalita fotografie závisí z 30% na fototechnice a ze 70% na člověku, který ji obsluhuje. A do značné míry je to opravdu pravda. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že "profotit" se k lepšímu foťáku je to nejlepší, co můžete udělat. Skutečně i mobilem, i kompaktem za pár korun se dají udělat velmi působivé fotografie. Nikdy to není tak, že si koupíte něco nového a fotky budou vypadat lépe. Takže se ujistěte že nový fotoaparát chcete opravdu z toho důvodu, že vám ten stávající nestačí. 

3. Čím se řídit?

Ujasnili jsme si že to má opravdu smysl a můžeme začít vybírat. A půjdeme na to vzestupně. Už jsme řekli, že nejlevnějším kompaktům se vyhneme obloukem a hned si vysvětlíme proč. Začneme velikostí snímače.

Snímač u digitálních fotoaparátů nahrazuje klasický film a jeho velikost má obrovský dopad na výslednou kvalitu fotek. Je asi jasné, že čím větší snímač, tím lépe. Úzce to také souvisí s počtem pixelů na snímači, která se udává v pixelech na palec (ppi neboli pixels per inch). Čím menší je hustota pixelů, tím lépe a pokud je jich příliš, setkáváme se na fotografiích s vysokým šumem. Zjednodušeně se tedy dá říct - velký snímač a méně megapixelů je lepší než malý snímač a hodně megapixelů. 

Dále je velmi důležitá optická soustava, u které se dá snadno postupovat selským rozumem. Větší optika je většinou lepší, je schopná pojmout více světla a má kvalitnější kresbu. Pozor ale na velký rozsah zoomu. Ten spíše uškodí než prospěje. Je to sice obecný trend vyrábět přístroje s větším a větším rozsahem zoomu ale na kvalitě fotek to nepřidá, spíš naopak. 

Teď by vám mělo být zřejmé, že všechny fotoaparáty jsou různé kompromisy toho či onoho, co popisujeme výše. Proto ty nejlepší přístroje jsou velké a těžké, nejsou kompaktní a jsou také drahé. Je to úplně stejné jako ve všech jiných odvětvích. Někde vítězí mobilita, jinde kvalita a jinde zase poměr cena/výkon.  

Rovnou tedy vynecháváme kompakty kolem 2-3 tisíc, které vám nepřinesou žádný benefit oproti mobilním telefonům. Snímač je v obou případech žalostně malý a optika velmi titěrná. 

4. Kupujeme kompakt

Takže předpokládejme, že chcete kompakt. Dá se odtušit, že má být kompaktní, ale musí také dávat smysl svou cenou. Nejlepší přirovnání jaké nás napadá je ke kombíku. Je to takové auto na všechno a musí umět od každého trochu a ideálně ani nemá být moc drahé (což je trochu absurdní a mezi spoustou proměnných musíme některé upřednostnit).

A proto bychom vybrali něco jako je Canon SX710 HS (taky nechápeme, kdo ty názvy vymýšlí). Je to právě takový "kombík", jakého bychom sami uvítali i po boku našich zrcadlovek. Je cenově přijatelný, má velmi dobrý rozsah zoomu a velmi dobře natáčí video. Hodí se přesně pro ty situace, kdy vás mrzí, že u sebe zrovna nemáte žádný fotoaparát. Ano, má malý snímač, spoustu megapixelů, velký rozsah zoomu, ale nic jiného nám v této kategorii nedává smysl.... Pokud to má být lepší než fotomobil, levné, kompaktní a zároveň umět od každého trochu, byl by to právě SX710 HS. Zvládne spoustu situací, avšak cenou za kompaktnost jsou neduhy typické pro takové přístroje.  

Určitě si říkáte proč nedoporučíme nějaký z větších kompaktů, kterých je také spousta. Ještě před několika lety bychom vám něco takového pravděpodobně doporučili. Dnes však v této kategorii kralují bezzrcadlovky, a proto si myslíme, že se větší kompakty nevyplatí kvůli větším rozměrům a ceně srovnatelné právě s bezzrcadlovkami. Pod pojmem kompaktní fotoaparát si představujeme SX710 HS a bez nadsázky bychom si ho na každodenní nošení s sebou pořídili také. 

5. Kupujeme bezzrcadlovku

Pokud jsou pro vás limity malých kompaktů příliš veliké, ale přeci jenom hledáte něco menšího než jsou zrcadlovky, bude nejspíš právě pro vás kategorie vzniklá před pár lety - bezzrcadlovky (nebo také kompakty s výměnnými objektivy). Jejich hlavní předností jsou rozměry, se kterými klasické zrcadlovky nemůžou držet krok. Nelžou ani o svém názvu a opravdu žádné zrcátko nemají, z čehož vychází jejich nevýhoda oproti zrcadlovkám. Nemají vestavěný analogový hledáček a spoléhají pouze na displej. Mají však dramaticky větší senzor než kompakty, většinou dokonce stejně velký jako zrcadlovky, takže podávají zcela profesionální výsledky.

Dalším benefitem jsou měnitelné objektivy, bohužel však nejsou (většinou) kompatibilní s objektivy zrcadlovek. Každý výrobce má ke svému modelu několik objektivů, ale zdaleka zapomeňte na takový výběr jako mají majitelé zrcadlovek. Za Canon můžeme doporučit EOS M10, ke kterému se v současné době dají koupit tři objektivy. Žádná sláva to není, ale výrobci u těchto zařízení sázejí na mobilitu a nepočítají s tím, že byste si koupili malý foťák a tahali s ním batoh objektivů. Připravte se zhruba na dvojnásobek ceny oproti klasickým kompaktům, kompromisů je však o poznání méně a je to už na seriózní focení. 

 

 

P.S. Výrobci se předhání, kdo vyrobí co nejvíce retro cool bezzrcadlovku, která vypadá jako poctivé fotoaparáty ze sedmdesátek. Mají kovové tělo potažené kůží a v nabídce samozřejmě nechybí ani kožené pouzdro na krk. Je to taková telenovela v podání výrobců, kteří hrají na city jak jen mohou. Můžeme vás ujistit, že námi zvolený Canon, zcela obyčejný, černý, tuctový a nudný dělá naprosto stejně retro cool hipster fotky jako například Olympus PEN, který nesmí chybět na krku žádného hipstera či správné blogerky :-).

6. Kupujeme zrcadlovku

Focení je pro vás více než jen hobby a nevadí vám "nekompaktnost" a vyšší cena fotoaparátu. Pokud tomu tak doopravdy je, zrcadlovka vám dá netušené možnosti. Nachází se totiž na samotném vrcholu pyramidy a je to tedy docela logické. Musíte mít chuť si s fotkami vyhrát a učit se využívat potenciál, na který jste nebyli zvyklí z předešlých fotoaparátů. Používají se zde dva rozměry senzorů - Full Frame a APS-C. První ze jmenovaných velikostně odpovídá klasickému filmovému políčku, ten druhý je přibližně poloviční. Full frame je finančně velmi náročný a i objektivy na tento formát jsou velmi drahé, APS-C lze pořídit již od deseti tisíc výš. My preferujeme menší z formátů a to hlavně kvůli ceně. Jak už to bývá u high-endu, za obrovský nárůst ceny dostanete neúměrně menší nárůst kvality. V této sekci vybereme fotoaparáty dva a první z nich je Canon EOS 700D. Není to úplný základ a i zpracování je o poznání lepší než u základních modelů. Poměrem cena/výkon je na tom asi nejlépe, u dražších modelů už přidaná hodnota roste neúměrně s cenou. I tak sem nemůžeme nedat Canon EOS 7D Mk. II - to je pro nás pomyslný vrchol Everestu, kde je kvalita výstupu zcela profesionální a můžete s ním z fleku nastoupit jako fotograf pro National geographic. Dobře, dobře, člověk se nechá snadno unést a je potřeba si pořád uvědomovat, že schopnost dobře fotit není (bohužel) součástí balení ani u takových modelů jako je 7D, takže naši předešlou větu berte s nadsázkou :).

A v čem jsou hlavní rozdíly mezi 700D a 7D? Oba mají APS-C snímač, 7D má ale mnohonásobně lepší a rychlejší čip pro zpracování obrazu a více jak dvojnásobný počet bodů, na které je schopen ostřit. Obrovský rozdíl je i v samotném těle fotoaparátu, které je vyrobeno z hořčíkové slitiny a je kompletně prachuvzdorné. I přesto je i 700D na velmi vysoké úrovni a focení si opravdu užijete. A pokud se zrcadlovkami začínáte, nemá cenu si pořizovat nic dražšího než je 700D, protože přidanou hodnotu vyšších modelů doceníte až v případě, že znáte danou problematiku. No a pokud ji znáte, vyšší model už si pravděpodobně vyberete sami bez našeho počtení :).

Další samostatná kapitola u zrcadlovek jsou objektivy. A nebojte, nezapomněli jsme na ně. Bude ale asi lepší sepsat o nich samostatný článek, je to totiž také povídání na delší dobu.

Závěrem

Při výběru fotoaparátu je tedy potřeba opravdu velmi důkladně zvážit, co je pro vás nejdůležitější. Pro každodenní cvakání bohatě stačí mobily. Jako foťák, který budete mít stále u sebe dobře poslouží rozumně velké kompakty střední třídy cenově okolo šesti tisíc korun. Pokud vás focení opravdu baví, ale nemáte stavěná záda na pořádný fotobatoh, je ideálním kompromisem bezzrcadlovka. A pokud se nehodláte omezovat a nebojíte se do fototechniky investovat, jsou tu pro vás zrcadlovky. Tohle všechno je těch 30% fotografie, zbylých 70% je už na vás :).

V každém případě, pokud vás focení baví, tak foťte. Nenechte se odradit tím, že nemáte takovou techniku, jakou byste chtěli. Tu nemáme ani my. Vždy je totiž možnost utratit více peněz za lepší techniku, ale vždy je také možnost vyfotit lepší fotku tou stávající. 

Foto: Canon.cz