dcKdyž Marvel přišel před lety s Iron Manem, nebo se svým prvním Avengerem, měl jsem ty filmy opravdu rád. Nepovažuji se úplně za blockbusterového diváka, dnes už se takovým filmům spíše vyhýbám. Svého času si ale myslím že Marvel pěkně rozčeřil poměrně zatuchlé vody tehdejšího filmového průmyslu letních velkofilmů. Bylo to vtipné, nestydělo se to za svůj komiksový původ a nehrálo si to na bůhví co. DC Comics v mých očích vždycky trochu přehrávali a dlouho neuměli nic jiného, než pořád dokola vykrádat ta stejná témata. Navíc se neuměli brát z nadsázkou a jejich filmy byly povětšinou ultra temné a vážné.

 

Už od Avengers jsem nesledoval ani svět Marvelu, přišlo mi že se to vyčerpalo a přestalo mě bavit že v každém novém velkofilmu dojde SKORO ke zničení světa. Vždy se někde vynořila temná, zhrzená postava, která měla nevyřízené účty… A tak dále, a tak dále. (Mimochodem, dovedete si představit žít v takovém světě? Kde se vás každé dva roky snaží vyhladit nějaká mimozemská rasa? Úplně vidím ty lidi, jak znuděně koukají na další epickou destrukci dalšího velkoměsta.) No, prostě už to pro mě ztratilo ten šmrnc kvůli kterému jsem to měl rád a vždy jsem se jen zastavil u nějaké recenze dalšího a dalšího takového filmu.

Stejně tak jsem přehlížel i novou tvorbu DC Comics a tak nějak - jako fakt - jsem bral názory recenzí že DC ty filmy vůbec nejdou, respektive jdou jim hůř než Marvelu.

Až teď, jelikož ležím doma se zvrtnutým kotníkem, jsem se rozhodl to dohnat a podívat se na „něco oddychového“ z obou táborů. Musím přiznat, že mě v pozitivním slova smyslu zaskočilo DC. Neříkám že to jsou bůhví jaké pecky, ale rozhodně ty filmy neurazí, mají dobře vybroušenou atmosféru a nenudíte se u nich. Jejich postavy jsou zajímavé, jednají poměrně logicky a hlavně – působí mnohem dospěleji než protějšky od Marvelu. Nevím jestli jsem to třeba jen dřív přehlížel, ale dnes mi opravdu připadá, že si Iron Man, Kapitán Amerika a další nezadají s Aladinem, Sněhurkou, Pocahontas, Úžasňákovými a bohužel i Star Wars. Disney z toho dělá hrdiny pro šesti až osmileté děti a je to strašně znát. Dobré porovnání pro mě byl Batman vs. Superman a Kapitán Amerika – Občanská válka. Sami se mrkněte na hodnocení. Za mě ani jeden film není nic světoborného, ale u Batman vs Superman jsem se rozhodně bavil a odnesl si po filmu nějaký zážitek. U Kapitána Ameriky jsem se vyloženě nudil a občas se pousmál nad infantilností některých scén.

Musím ještě zdůraznit, že asi nejsem úplně cílovka takových filmů. Po osobním shlédnutí ale teď vůbec nerozumím tomu hodnocení. DC je téměř zatracováno za to, jak mu to nejde a jak je pozadu oproti Marvelu. Vážně? To jim to opravdu fanoušci Marvelu tak žerou? Tomu opravdu nerozumím. Každopádně to bylo (zase) dobré poučení, že se nevyplácí věřit názoru většiny. :-)

 

A jen pro pořádek, za mě - Batman vs. Superman – 3z5

                                         - Kapitán Amerika – Občanská Válka 2z5

PS – Nejsem hater Marvelu, sám jsem je měl opravdu rád. Na poličce mám do teď figurku Iron Mana :-)