Canon před pár týdny představil novou bezzrcalodvku EOS M50. Jedná se fotoaparát střední třídy který je v mnoha ohledech velmi zajímavý. Musím říct, že mi Canon udělal tímto modelem velikou radost a myslím že ukázal, že moc dobře ví co dělá.

 Dnešní trend je zcela jasný a také je zcela jasné kdo ho udává - Sony. Svou Alfou před lety způsobilo obrovský poprask a okamžitě nasměrovalo celý trh směrem k profesionálním bezzrcadlovkám. Canon se zdá připravuje plnohodnotnou odpověď až nyní, ale buďme rádi alespoň za to. Nicméně si myslím že svět bezzrcadlovek není tak růžový jak se může zdát a člověk to zjistí okamžitě když začne pročítat názory profesionálů kteří často prodělali dva switche - z DSLR na Alfu a zpět. Vraťme se ale zpět k M50.

Z mého pohledu je naprosto v pořádku že se Canon nadále plnohodnotně věnuje klasickým zrcadlovkám, které pro profesionály mají evidentně pořád vetší potenciál a hlavně se na ně člověk může stoprocentně spolehnout. Je také dobře že nějak zásadně nešidí ani entry modely a vznikají tak fotoaparáty s velmi agresivním poměrem cena/výkon. Na druhou stranu je ale vidět, že v Canonu je problém zvaný Sony opravdu pálí a proto přicházejí zajímavější a zajímavější modely jako je právě M50.

A čím že je M50 tak zajímavá? Je to první entry model fotoaparátu od Canonu, který umí natáčet 4K video (dále pak 60fps Full HD a 120fps HD 720p). Od svých bratříčků se zrcátkem si pak půjčila softwarovou stabilizaci při natáčení videa. Samozřejmostí je u Canonu Dual Pixels technologie, která zaručuje velmi rychlé ostření v živém náhledu. Cena se pohybuje okolo patnácti tisíc korun, což je asi to nejlepší na konec. Za mě je tedy M50ka ideální pro všechny kteří hledají ideální setup na natáčení videa. Cenou hluboce pod srovnatelnými zrcadlovkami se všemi klady bezzrcadlovek jako jsou malé rozměry a rychlé ostření si přímo říká o místo po boku vaší zrcadlovky. Ano píšu záměrně po boku zrcadlovky. Canon podle mě velmi bravurně nastavil oba světy tak, aby se vzájemně nekanibalizovaly.

Upřímně vůbec nemám chuť vyměnit svou zrcadlovku za bezzrcadlovku a to ze spousty důvodů (o kterých se snad rozepíšu jindy). Za to díky přívětivým cenám a skvělé funkcionalitě mám velkou chuť pořídit si M50 jako doplněk zrcadlovky a to za a) jako video setup a za b) jako setup na cesty, kdy se vám nechce nebo nemůžete tahat desetikilový batoh s fototechnikou.

 A to je přesně to skvělé čím mě Canon potěšil. Nepochybně se dočkáme i profesionálního modelu za 50 000kč, který bude statečně konkurovat Alfě od Sony, ale taky tu máme model který vás finančně nezruinuje a je velmi zajímavý pro velmi širokou skupinu uživatelů - a to včetně uživatelů zrcadlovek. Nadšené ohlasy zahraničních webů navíc nasvědčují tomu, že půjde opravdu o úspěšný model. Za mě super! Jen tak dál 🙂 Canon nás učí jak ho mít rádi 🙂