Včerejší příspěvek mě motivoval k tomu sepsat pro vás mé osobní důvody, proč bych se své zrcadlovky nevzdal a jelikož jsem nedávno řešil nákup nového fotoaparátu (Ve hře byla právě jedna zrcadlovka a jedna bezzrcadlovka), jsou to důvody velmi čerstvé.

 

 

 

Důvod číslo jedna - Ergonomie
Nebudeme se nic nalhávat, bezzrcadlovky mají proti svým větším kolegům spoustu výhod. Jedna velmi často zmiňovaná jsou kompaktnější rozměry. Ale je to opravdu dnes ještě výhoda? Když pomineme opravdu velké a drahé modely jako 5D nebo 1D tak trend je dnes takový že i zrcadlovky výrazně hubnou, což je ve výsledku jen dobře. Jsou jen o něco větší než bezzrcadlovky ale současně si drží skvělou ergonomii a ovládání. (Bavím se teď hlavně o střední třídě.) Pokud bych měl nějak dobrou ergonomii shrnout, znamená to pro mě že můžu fotit s okem u hledáčku a vše potřebné měnit bez přechytávání jednotlivých ovládacích prvků.

Důvod číslo dva - Výdrž na baterii
Naopak trošku kamenem úrazu bezzrcadlovek je právě výdrž na jedno nabití. Ale je to zcela logické a opodstatněné. Je to stejné jako byste fotili se zrcadlovkou celou dobu v živém náhledu. Vše pak "běží" přes snímač a ten je hold energeticky náročnější než optický průhledový hledáček zrcadlovek. Focení v živém náhledu s sebou nese samozřejmě také spoustu výhod, jenže to není nic co by zrcadlovka neuměla, takže to že umí "power safe" režim přes hledáček je vlastně její výhoda. Dříve by se také dalo tvrdit že zrcadlovka vydrží na jedno nabití déle díky větší baterii, ale dnes se právě často stává, že zástupci obou táborů od jednoho výrobce mají identickou baterii. (Což může být obrovská výhoda pokud z nějakého důvodu chcete obojí)

Důvod číslo tři - Design
Tento důvod je přiznám se asi nejvíce subjektivní, ale mě osobně nijak nelichotí ani jeden ze stylů, ve kterých jsou vyvedeny bezzrcadlovky. Ať už retro, či kovový moderní design, vše to na mě vypadá...tak nějak moc "fancy". Osobně mi naprosto vyhovuje černý matný plast s protiskluznými plochami, který už se léta nemění. Ano, je pravda že nebudete tak cool, ale dovolím si tvrdit že vzhled a tvar zrcadlovky vychází z její funkcionality, u bezzrcadlovek už je to i modní záležitost. To samozřejmě nemusí být nutně špatně, záleží na vašich preferencích.

Důvod číslo čtyři - Hledáček
Čtyřka není aplikovatelná plošně, ale přeci jen to musím zmínit. Ty lepší bzzrcadlovky hledáček mají, což je v pořádku. Ty levnější ale ne a v lepším případě si ho musíte za velké peníze dokoupit jako příslušenství do sáněk na blesk, v tom horším nejde dokoupit vůbec. A musím říci, že pro mě osobně je fotoaparát bez hledáčku naprosto nepoužitelný. (Možná jako nouzové řešení, ale ne na plnohodnotné focení.)

To tedy byly základní důvody proč bych zatím neměnil. Musím ale závěrem zdůraznit, že tento článek není žádným způsobem zaměřený proti bezzrcaldovkám. Plně si uvědomuji v čem tkví jejich síla(Ostatně, psal jsem minule, že jako doplněk k DSLR jsou fantastické.), ale o tom zase třeba někdy příště :-)

Zdroj obrázku: apotelyt.com